Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole?

Wysłanie dziecka do przedszkola to pierwszy przełomowy etap w życiu rodzica i dziecka. Warto się do niego przygotować.
Bez względu na to, czy szukacie przedszkola publicznego czy prywatnego, skorzystajcie z dni otwartych, które organizują już wszystkie placówki. Oczywiście weźcie ze sobą najbardziej zainteresowanego – wasze dziecko, przyszłego przedszkolaka! To wy podejmujecie ostateczną decyzje, dokąd wyślecie dziecko (i będziecie ponosić jej koszty), ale nie sposób nie uwzględnić w tym odczuć dziecka z pierwszego oglądania obiektu.

A na czym powinni się skupić rodzice przedszkolaka? Przede wszystkim na atmosferze. Wiadomo, w czasie dni otwartych wszyscy są mili i uśmiechnięci. Ale czy życzliwi, serdeczni? Czy przebywają w tym miejscu z musu, czy z pasji. Jak zwracają się do dzieci? Jak reagują na ich krzyki? Jak budują relacje i zwracają się wzajemnie do siebie.

Na atmosferę niewątpliwie wpływa też wygląd i funkcjonalność całego obiektu – oceńmy ją pod kątem naszego malucha, jego możliwości i rosnących umiejętności, a także estetyki.

Nie bójmy się spytać o kwalifikacje i liczebność kadry, wielkość grup, którymi opiekuje się nauczyciel oraz o program. Pomogą w tym rozkłady dnia oraz plan zajęć dodatkowych i wszelkich wyjść, wycieczek i wyjazdów. Nie chodzi o to, aby ścigać się na to, kto więcej pokaże lub bardziej zmęczy dziecko, ale chodzi o podejście do rozwoju i do świata: czy prowadzący przedszkole są go ciekawi? Czy i na co uwrażliwią dziecko? Jak jest wyposażone przedszkole – ile i jakie ma zabawki, pomoce edukacyjne. Przy okazji nasuwa się temat bezpieczeństwa pomieszczeń oraz całego obiektu – ogródka, placu zabaw. Czy i kto z zewnątrz może wejść niepostrzeżenie na teren obiektu? Czy dziecko samodzielnie może się z niego bez trudu wydostać? Dobrze się rozejrzyjcie.

Nie bez znaczenia są opłaty – liczy się jednak stosunek jakości (w tym wypadku opieki, zajęć, wyżywienia) do ceny. A propos tej ustalmy dokładnie, co obejmuje wyżywienie w przedszkolu i jak jest przygotowywane. Jeśli twoje dziecko wymaga diety, to na pewno będzie to kluczowe zagadnienie do ustalenia jeszcze przed wyborem placówki.

Warto też w otoczeniu zasięgnąć języka – zapytać innych rodziców, czego oczekiwali, a co zastali, dowiedzieć się, jak w ciągu roku przebiega komunikacja na linii przedszkole-rodzice, porozmawiać z ich dziećmi, co im się najbardziej podoba i czy w ogóle chętnie chodzą do przedszkola.

A jak już wybierzecie, to pamiętajcie, że potem wiele zależy od nastawienia. I tym nastawieniem zarażacie dziecko, przygotowując je do pójścia do przedszkola.